
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21 mm |
| Width | 10.9982 mm |
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Height | 15.7988 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 21 mm |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 2.2098 mm |
| Flammability Rating | UL94HB |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| ELV | Compliant |
| Body Material | PBT |
| Connector Type | Plug, Socket |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 3.9878 mm |
| Housing Material | Polybutylene |
| Fastening Type | Ramp |
| Circuit Application | Signal |
| Housing Color | Natural |
| Mating Tab Width | 635 µm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Polarized | Yes |
| Hybrid Connector | No |
| Serviceable | Yes |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$0.45139
Ext.Price$0.45139
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.45139 | $0.45139 |
| 10 | $0.35875 | $3.58750 |
| 25 | $0.32767 | $8.19175 |
| 50 | $0.29928 | $14.96400 |
| 100 | $0.27335 | $27.33500 |
| 300 | $0.26256 | $78.76800 |
| 500 | $0.25220 | $126.10000 |
| 1000 | $0.23862 | $238.62000 |
| 3000 | $0.23647 | $709.41000 |
